پیدایش

یک اتاقک کوچک محصور شده در دیوارها و یک زندانی تنها. قانون سوم نیوتن در این فضای پر از تنهایی نیز وجود دارد. شی توپ مانند را به دیوار پرتاب می کند و با بازخورد آن از دیوار و در مشت گرفتن مجددش شور زندگی را در خود زنده نگه می دارد. توپ بین او و دیوار ردوبدل می شود. این جابه جا شدن ها تمام خلوت و تنهایی های یک زندانی را پر می کند و در همین اتاقک محصور شده است که بذر شاخه ای جدید از دنیای ورزش کاشته می شود و این بذر کوچک است که ورزش مفرح و پرجنب وجوشی به نام اسکواش را پدید می آورد.

تولد
بیش از هزاران سال است که انسان در پی خلق و شاخ و برگ دادن به رشته های مختلف ورزشی در تقلاست و اسکواش زاییده ایده ای نو و نیل به سوی همین اهداف است.
در سال ۱۱۴۸ رشته ای به نام «لپوما» به معنای کف دست در میان فرانسوی ها محبوبیت خاصی داشت. منشا این بازی حرکات مختلف توپ و دست بود که تقریباً به شاهکارها و هنرنمایی هایی تبدیل شده بود. اوایل قرن نوزدهم همین بازی به زندان فلیت در انگلیس کشیده شد. این بازی در بین زندانی ها مقبولیت خاصی پیدا کرد. شاید به این دلیل که به صورت منفرد و در تنهایی زندانی ها نیز قابل اجرا بود. حریف هر زندانی دیوار روبه روی اوست که قدرت هر ضربه می تواند ضربه حریف را به بازخوردی ضعیف و یا پرانرژی تبدیل کند.
در سال ۱۸۳۰، اسکواش با الهام گرفتن از بازی رایج زندان ها به دنیای ورزش کشیده شد. حالا به جای یک تک بازیکن، چند نفر کنار هم می ایستند و با حریف خود، دیوار، رقابت می کنند. بازخوردها هدایت و کنترل می شوند و این همان نقطه عطف بازی است، نقطه ای که منشا شور و هیجان و نشاط اسکواش است.

/ 0 نظر / 48 بازدید