درباره لیگ

لیگ رده های سنی در ایران برگزار می شود و قرار است با تشکیل اتحادیه اسکواش و برنامه ریزی باشگاه های کشور، لیگ برتر اسکواش نیز در ایران راه اندازی شود.
    طبق اعلام فدراسیون اسکواش بیش از دو هزار اسکواش باز به صورت سازمان یافته وجود دارند اما پیش بینی می شود با ورزشکارانی که به این رشته می پردازند، اما بیمه نشده اند، شمار آنها به بیش از ۵ هزار نفر برسد.
    در ایران رقابت های جهانی اسکواش حرفه ای زنان و مردان برگزار می شود. قرار است امسال دومین دوره رقابت های جهانی اسکواش حرفه ای زنان در گیلان و سومین دوره رقابت های جهانی اسکواش حرفه ای مردان در کیش برگزار شود.
    ایران در سال گذشته در دو رقابت هم شرکت کرد. یکی اعزام تیم جوانان به رقابت های زیر ۱۹ سال آسیا در بهمن ۸۵ در هنگ کنگ بود که از ایران محمد حسین جعفری، نوید ملک ثابت، امین عطایی و محمدرضا صادق پور شرکت کردند.
    همچنین تیم ملی ایران در سیزدهمین دوره قهرمانی آسیا در سریلانکا (سال ۲۰۰۶) شرکت کرد. ترکیب تیم را پیام سیاوشی، بابک شهابی و موحد جعفری نادوشان تشکیل می دادند که تیم ایران در جایگاه دهم جای گرفت.
    تیم ایران تاکنون در بازی های آسیایی حضور نیافته است اما قرار بود در پانزدهمین دوره بازی های آسیایی۲۰۰۶ دوحه قطر شرکت کند که این امکان میسر نشد. فدراسیون اسکواش ایران در سال گذشته برترین های ایران را اعلام کرد. طبق اعلام فدراسیون سید محمد سنایی بهترین اسکواش باز ایران شناخته شد. بعد از وی سیدعلیرضا سنایی، مجید روحانی، پیمان سیاوشی و پوریا احمدآبادی دوم تا پنجم شدند. بابک شهابی، محمد امین عطایی، سجاد فاطمی نسبت با امتیاز مشترک ششم شدند. نوید سپهری، مسعود قره ضیاالدینی با امتیاز مشترک هفتم شدند. رتبه هشتم به رامین لایقی، محمد حسین جعفری نادوشان، پرهام ساعدی رسید. وحید فتحی امیر لطیفی، پدرام رضایی و سامان تحویلداران در رده نهم ایستادند و پیام رضایی، یاشار کیانی و مهیار ابریشمی در جایگاه دهم قرار گرفتند.
    از میان این ورزشکاران تعدادی در رنکینگ جهانی جای دارند. محمدحسین جعفری نادوشان دارای رتبه ۳۱۶ است. محمدرضا صادقپور، مسعود قره ضیاءالدینی و سید محمد سنایی به طور مشترک در رده ۳۴۱ قرار دارند و محمد امین عطایی خواه نیز دارای رتبه ۳۶۱ جهانی است. جالب است بدانید ایران طراح اسکواش باز در پارک ها و مدارس است. این اسکواش تنها دارای یک دیوار در روبه رو است و ۲ دیواردیگر را ندارد. این نوع اسکواش باکمترین هزینه قابل استفاده است و موجب می شود که به صورت همگانی این رشته درآید. استان گلستان در این رشته پیشتاز است. گفتنی است ایران تنها یک کورت شیشه ای دارد که در کیش قرار دارد. رشته اسکواش ورزشی است که در بهبود سلامت افراد نقش دارد و برای پرداختن به این ورزش به ترکیب بدنی، استقامت قلبی و ریوی، استقامت عضلانی، قدرت عضلانی و انعطاف پذیری نیاز است.
    از این ورزش می توان افزون بر بعد قهرمانی، در بعد همگانی به صورت تفریحی و لذت بردن از اوقات فراغت استفاده کرد. این ورزش به دلیل دارا بودن ویژگی های سرعت، دقت، فکر و امکان رقابت هیجان انگیز و یادگیری سریع آن دارای جاذبه های تفریحی زیادی است.
    امیدواریم این رشته پرتحرک و پرهیجان با افزایش امکاناتش در مدراس و پارک ها به صورت همگانی وقهرمانی رشد یابد.

/ 0 نظر / 22 بازدید